Vir informacije: http://www.nijz.si/sl/spomladanska-akcija-cepljenja-lisic-proti-steklini

Z namenom varovanja prebivalcev pred steklino se 10. maja 2017 začenja spomladanska akcija cepljenja lisic proti steklini, ki bo trajala predvidoma do konca junija 2017.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjamo, da je steklina zelo huda bolezen in je smrtno nevarna. Akcijo izvaja Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), ki namerava s položenimi vabami aktivno zaščititi populacijo lisic v slovenskih gozdovih, saj ti predstavljajo rezervoar stekline. Na ta način se lahko učinkovito prepreči širjenje te nevarne bolezni.

Polaganje vab se bo izvajalo na celotnem ozemlju Republike Slovenije s pomočjo posebej prirejenih športnih letal z višine 300 m. Uporabljena bodo naslednja letališča: Letališče Jožeta Pučnika, Portorož, Murska Sobota, Novo mesto in Slovenj Gradec; po potrebi bosta vključeni tudi letališči v Celju in Divači.

VABA ZA CEPLJENJE LISIC PROTI STEKLINI JE SESTAVLJENA IZ:

• zunanjega ovoja (vabe), ki je namenjena privabljanju lisic in
  • kapsule s cepivom, ki vsebuje oslabljen virus stekline.

OPOZORILA:

• Ne dotikajte se nastavljenih vab za lisice!
  • O tem poučite tudi otroke!
  • Če najdete vabo na svojem dvorišču ali vrtu, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji gozd, grm ali v smeti.
  • Če je prišla vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, to mesto dobro sperite in umijte z milom. Ker se vsak tak stik z vsebino vabe obravnava kot ugriz stekle živali, nemudoma obiščite najbližjo antirabično ambulanto – na eni od območnih enot Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
  • Prepovedano je prosto gibanje psov na javnih mestih!
  • Izogibajte se stikom s potepuškimi in divjimi živalmi!