revije_v_knjiniciOTROŠKI IN MLADINSKI TISK PRED STOTIMI LETI IN DANES

Raziskovalna naloga z interdisciplinarnega področja

Avtorja: Jan Žabkar in Luka Žabkar, 6. razred, šolsko leto 2012/2013

Mentorica: Vilma Vrtačnik Merčun

Povzetek:

Z raziskovalno nalogo sva želela ugotoviti, kateri časopisi za otroke so izhajali pred stotimi leti in jih primerjati z današnjimi revijami za otroke osnovnošolske starosti. Nekdanje otroške revije sva našla na spletu v Digitalni knjižnici Slovenije (dLib), današnje pa v šolski knjižnici in v Knjižnici Domžale. Nekaj podatkov o naročnikih na revije sva izbrskala iz šolskega arhiva. Naredila sva tudi anketo med učenci 5. in 8. razreda naše šole o tem, katere revije berejo. Ugotovila sva, da so pred stotimi leti izhajali trije otroški »listi«: Zvonček, Vrtec in Angelček, ki je bil priloga Vrtca, danes pa izhaja najmanj 49 otroških revij. Najbolj brane med anketiranci so: Tom & Jerry, PIL in Duhec, sledijo: Ciciban, Cicido, Miki miška, Moj planet, National Geographic Junior, Smrklja in Scooby Doo. Najstarejše revije, ki še danes izhajajo, so: Ciciban (68 let), Pionirski list (PIL in Plus – 65 let) ter Kekec (nekoč Kurirček – 52 let). Časopisi pred stotimi leti so objavljali predvsem prozo in poezijo, danes pa so specializirani za poučne in zabavne vsebine (npr. Moj planet, National Geographic Junior in Plus) ali za pesmi in prozo (revija Kekec) ali pa imajo vsega po malem (npr. revija Ciciban). Otroški časopisi pred stotimi leti se od današnjih močno razlikujejo. V starih časopisih je veliko okrašenih črk na začetku besedila, veliko vinjet med prispevki in nekaj risb. Fotografije so črno-bele, a so zelo redke (ena do največ štiri v enem časopisu). Danes so fotografije pomemben element pri oblikovanju vsake revije. Črno-belih fotografij skoraj ni več, razen če gre za dokumentarne fotografije. Veliko strani v današnjih revijah ima v podlagi veliko fotografijo, na kateri je natiskano besedilo, poleg nje pa je še več majhnih slik. Nekatere revije imajo več fotografij, druge pa več ilustracij. Fotografsko izredno bogate revije so: Plus, Moj planet in National Geographic Junior. Po ilustracijah pa prednjačijo revije Ciciban, Cicido in Kekec.