O NAŠI ŠOLSKI KNJIŽNICI
Šolska knjižnica OŠ Rodica je namenjena učenkam in učencem ter strokovnim delavcem šole.
Je sodobna šolska knjižnica, ki svoje bralke in bralce opismenjuje, izobražuje in navdihuje za vseživljenjsko branje, raziskovanje ter uporabo knjižničnih virov.
Zavedamo se, da z motivacijo za branje kvalitetnega otroškega in mladinskega leposlovja in strokovnega gradiva, skupaj z učitelji ter zunanjimi podporniki (založniki, knjigarnarji, društvi za podporo branja in knjig, knjižnimi ustvarjalci idr.) lahko naredimo veliko, da bi mladim približali branje tako, da jim bo v trajni užitek.
Leposlovje je postavljeno po načelu prostega pristopa po starostnih stopnjah:
- C (cicibani): od 1. do 3. razreda,
- P (pionirji): od 4. do 6. razreda in
- M (mladinci): od 7. do 9. razreda.
Znotraj leposlovja so poezija (poezija-C, poezija-P ter poezija-M), uganke, ljudske in avtorske pravljice, stripi, kartonke, leposlovne zbirke.
Ločeno je postavljeno tudi leposlovje za odrasle.
Strokovno gradivo je postavljeno po UDK sistemu.
Obsežna je zbirka pedagoškega in psihološkega gradiva za učitelje.
Imamo tudi lepo zbirko redkih in dragocenih knjig (stare knjige, faksimili).
AV gradivo (DVD-ji, CD-ji) je pretežno namenjeno podpori pouka.
Na voljo je preko 50 naslovov revij in časopisov – poljudnih in strokovnih za učence in učitelje.
Učenci si za celo šolsko leto lahko brezplačno izposodijo učbenike iz učbeniškega sklada.
Kupujemo aktualne leposlovne in strokovne knjige za učence in učitelje, ves čas smo v stiku z novostmi in upoštevamo potrebe bralk in bralcev.
Učenci poleg individualne izposoje prihajajo v knjižnico z oddelkom do štirikrat letno, načrtovano in ciljno usmerjeno v okviru KIZ (knjižnična informacijska znanja).
Ure KIZ so vezane na posamezne predmete, izvajamo jih s pomočjo knjižničnih virov.
Z uporabo knjižnice in njenih virov želimo doseči:
- da bi učenec postal samostojen bralec,
- da bi se znašel v šolski knjižnici,
- da bi postal osnovno informacijsko in leposlovno pismen.
Knjižnica in hodnik pred knjižnico sta prostora, kjer prirejamo razstave ob različnih priložnostih, srečanja s pisatelji in različne druge bralne dogodke.
V šolski knjižnici izvajamo krožke (bralni klub, knjižničarski krožek, filmski krožek), vodimo različne bralne projekte: Bralnice pod slamnikom, Naša mala knjižnica,
Menjaj branje in sanje, Rastem s knjigo, Noč knjige … Posebej bi izpostavili mednarodni projekt Branje ne pozna meja, ki ga že vrsto let izvajamo skupaj z osnovno šolo Eugena Kvaternika na Hrvaškem. Širimo bralno navdušenje, se srečujemo in gradimo mostove prijateljstva.
Pomembna prednostna naloga naše knjižnice je motiviranje učencev in učenk za branje leposlovja.
Naša knjižnica je sodobno opremljena – s čitalnico, s kotičkom z revijami in s časopisi, s stojalom s knjižnimi novostmi, z igračami (poudarek na knjižnih junakih) …
KNJIŽNIČNI KATALOG
Knjižnica je vključena v sistem COBISS.
Bazo podatkov je dostopna na: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search (OSROD).
Projekti, nagrade, priznanja, strokovne reference in sodelovanja
Knjižnica se vključuje v šolske in obšolske dejavnosti šole tudi preko mednarodnih projektov (npr. Comenius – šolska partnerstva in Comenius Regio). V letih 2009-2011 smo bili v
okviru projekta Comenius Regio vsebinski vodje z vsebino biblioterapije oz. bibliopreventive. Projekt je bil leta 2011 nagrajen s strani Cmepiusa in
Ministrstva za šolstvo z jabolkom kakovosti. V okviru projekta smo izdali več publikacij, izvajali seminarje in izobraževanja in postali prepoznani po bibliopreventivi oz. (biblioterapiji
v nekliničnem okolju) širom Slovenije.
Bibliotekarka Sabina Burkeljca je leta 2017 prejela nacionalno priznanje IBBY za »aktivno delovanje z mladimi bralci na Osnovni šoli Rodica ter za promocijo mladinske književnosti in branja v širšem okolju in v mednarodnem prostoru«. Več na: Nagrada
2017: Zdenka Gajser, priznanja: Tjaša Klemenčič, Sabina Burkeljica, Projekt O’živela knjiga – IBBY Slovenija
Sabina Burkeljca je širom Slovenije in Evrope predavala na strokovnih konferencah o branju in pismenosti v praksi, največ v povezavi z bibliopreventivo in motiviranjem bralcev. Je recenzentka mladinskega leposlovja pri revijah Sodobnost ter Bukla.
V letu 2021in 2022 je bila članica komisije za priznanje zlata hruška – najboljše izvirne slovenske in prevedene leposlovne in poučne knjige.
V knjižnici sta zaposleni šolski knjižničarki:
Sabina Burkeljca, prof. slov in univ. dipl. bibl. in
Anita Gaber Peceli, univ. dipl. prof. RP
Knjižnična galerija
obisk pisatelja Johna Boyla, 2013