Ob pojavu prvih primerov okužb s koronavirusom v Sloveniji je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (v nadaljevanju MIZŠ) objavilo dodatna navodila šolam (okrožnica z dne, 6. 3. 2020). Še vedno veljajo že objavljeni preventivni ukrepi, dodatno poudarjamo naslednje informacije:

• v Sloveniji še ni razglašena epidemija in niso izrečeni ukrepi zapiranja vrtcev, šol in drugih izobraževalnih ustanov;
  • izredni ukrepi še niso potrebni, zato ni posebnih omejitev pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti tako v delovnem okolju kot v vsakdanjem življenju (NIJZ, z dne, 5. 3. 2020),
  • osebe, ki prihajajo z območij, kjer se pojavlja novi koronavirus, in so zdrave, niso potrebni posebni ukrepi, domače karantene ne potrebujejo (priporočljiv je posvet z osebnim zdravnikom),
  • če oseba zboli z znaki akutne okužbe dihal (vročina nad 38 C, kašelj, težko dihanje) in se je zadnjih 14 dni zadrževala na obočjih s povečanim tveganjem za okužbo, se umakne v prostor, ločen od ostalih, vzdržuje razdaljo 1,5 metra od drugih ljudi; po telefonu se posvetuje z osebnim zdravnikom, dežurno zdravstveno službo ali epidemiologom območne enote NIJZ ter ravno po navodilih zdravstvenega osebja,
  • telefonski kontakt NIJZ (epidemiolog): 031 646 617 (vsak dan od 9.00 do 17.00), območna enota Ljubljana: 01/586 39 00,
  • šola pred morebitnimi potovanji v tujino (ali vračanju organiziranih skupin iz tujine) primarne informacije, navodila in usmeritve pridobi na uradni spletni strani Nacionalnega inštituta za nacionalno zdravje (NIJZ) in na Ministrstvu za zunanje zadeve.

PREVENTIVNO VEDENJE

Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

• Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
  • Izogibamo se zaprtih prostorov, kjer se zadržuje veliko ljudi.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma. Če bo otrok zbolel v šoli, ga bomo umaknili iz skupine in poklicali starše.
  • Upoštevamo pravila higiene kašlja.
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60%. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna. Zaščitne maske so namenjene zdravstvenim delavcem, ki prihajajo v stik z osebami s sumom na okužbo, ter bolnikom, da zaščitijo druge pred širjenjem bolezni.
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal poskrbimo za redno zračenje in prezračevanje zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Redno čistimo in po potrebi razkužujemo predmete in površine, ki se jih pogosto dotikamo (npr. kljuke, pulti, vse dostopne površine sten in oken, straniščne školjke, pipe umivalnikov).
  • Na spletni strani NIJZ (na povezavi https://www.nijz.si/sl/koronavirus-sars-cov-2-gradiva ) so zbrana gradiva (plakati in letaki) za splošno in strokovno javnost.

NUJNO OBVESTILO

Vsi, ki ste bili na urgenci UKC Ljubljana dne, 29.2.2020, med 20.00 in 21.30, pokličite epidemiologa NIJZ na številko 013 619 118.

Vsi, ki ste bili dne, 29. 2. 2020, na letu ATR 938 do letališča Marco Polo v Benetkah, opazujte svoje zdravstveno stanje in po potrebi pokličite zdravnika.

POMEMBNO Če imate bolezenske znake in prihajate z območij z izbruhom virusa, POKLIČITE osebnega zdravnika. Nenapovedani se ne odpravljajte v zdravstvene ustanove.

9597_NIJZ – Izhodišča za VIZ ustanove ZLOŽENKA

plakat_navodila_preprecitev-sirjenja