• Raziskovalna naloga s področja etnologije
  • Avtorici: Lena Oberwalder Zupanc in Nea Podbevšek, 8. r.
  • Mentorica: Vilma Vrtačnik Merčun, prof. geogr.

POVZETEK: Cilj najine raziskovalne naloge je bil ugotoviti, kako je generacija naših babic in dedkov v času svoje mladosti preživljala osnovnošolske počitnice. Takratne osnovnošolske počitnice sva želeli razvrstiti v različne tipe. Sestavili sva nekaj preprostih vprašanj in jih razdelili drugim mladim raziskovalcem in sošolcem, da so jih dali svojim babicam in dedkom. Dobili sva 20 odgovorov, ki sva jih analizirali, ugotovitve predstavljava v raziskovalni nalogi. Glavna ugotovitev je, da se je otrokom pred pol stoletja dogajalo veliko  zanimivega, četudi niso imeli na voljo take tehnologije kot danes. Znali so se zabavati brez nje, predvsem pa so se veliko bolj kot danes družili med seboj. Nekoč so otroci veliko več pomagali doma ali pri sorodnikih, ali pa so bili celo zaposleni na počitniškem delu v tovarni. Kljub temu jim je ostalo dosti časa za druženje s prijatelji. Ugotavljava, da bi osnovnošolske počitnice naših dedkov in babic lahko delili v naslednje tipe: počitnice doma (90 % sogovornikov), počitnice pri sorodnikih (55 %), počitnice z družino na morju (35 %), počitnice v koloniji (20 %) in počitnice drugje (15 %). Poseben tip so enodnevni izleti po Sloveniji, na katere pa so hodili le redki (10 %). Na počitnicah z družino na morju jim je bilo najbolj všeč plavanje in kopanje, raziskovanje obale, zakopavanje v mivko, poslušanje tuje govorice ter igranje družabnih iger. Podobno je bilo na počitnicah v koloniji, dodali so le še prepevanje ter spoznavanje novih krajev. Na počitnicah pri sorodnikih jim je bilo najbolj všeč druženje, igranje, izleti v naravo, potepanja, kurjenje ognja, družabne igre, da so govorili drugo narečje in živeli na drugačen način. Doma jim je bilo v času počitnic najbolj všeč takrat, ko so bili prosti in so se lahko igrali razne igre, tudi igre z žogo, ko so se lahko potepali itd. Posebno prijetno pa je bilo kopanje oziroma plavanje v bazenih ali v rekah ter igre ob Kamniški Bistrici.